Yavuz Bülent Bakiler, Bir Şair Bir Mahir’in konuğu oldu

Yavuz Bülent Bakiler ‘Bir Şair Bir Mahir’e konuk oldu

Şehit Türkmen Tekin Kız İmam Hatip Lisesinin davetlisi olarak Esenler’e gelen Yavuz Bülent Bakiler, “Bir Şair Bir Mahir”de şair Özgür Çoban’ın sorularını cevapladı.Yaklaşık iki saat süren söyleşide salonu tıklım tıklım dolduran İmam Hatip Lisesinin öğrencileri, Bakiler’in anlattıklarını büyük bir dikkatle/dinledi. Özgür Çoban’ın; kendi sanat anlayışına dair sorularına cevap veren Türkçenin usta yazarı Bakiler, Mustafa Kemal Atatürk, Yakup Kadri, Menderes gibi isimlerle aralarında geçen hadiselerden ve tarihe tanıklığından bahsetti. 

Program sonunda Bakiler; Sözün Doğrusu, Üsküp’ten Kosova’ya, Harman, Türkistan Türkistan gibi kitaplarını imzaladı.“Cumhurbaşkanı Beni Kıskandı

Şiirlerinin yazılış hikâyelerine de değinen şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler, Harman isimli kitabından şiirler okudu. Sen Sen Sen, Şaşırdım Kaldım İşte, Analar, Anadolu, Azerbaycan Yüreğimde Bir Şahdamar’dır, Antepli Şahin gibi şiirlerinden örnekler verdi.

Ayrıca Özgür Çoban’ın rubailerinden bazılarını okudu. Bakiler, Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’a gidince yaptığı konuşmada kendi şiirini okuduğunu ve şairi olarak da kendi adını orada andığını daha sonra Sivas’a gidince yine Erdoğan’ın kendi şiirini okuduğunu ve ismini andığını belirtti.

Fakat Gaziantep’e gidince Cumhurbaşkanımız yine benim şiirimi okudu ama benim şöhretim onunkini gölgede bırakma ihtimalinden korktuğu için benim ismimi bu sefer anmadı.” diyerek nazire de yaptı.

Anamın Namazları Sonsuzluk Namazıydı

Yavuz Bülent Bakiler, Türk edebiyatında Bestami Yazgan, Arif Nihat Asya ile birlikte annesine en çok şiir yazan şairlerden birinin kendisi olduğunu belirtti. Annesinin onun iyiliğini isteyen bir Anadolu kadını olduğunu belirten Bakiler, sağlıklarında ana ve babasına öf bile demediğinden anlattı.

Fakat annesinin kitaplara para vereceğine üzüm, leblebi almasını istediğini söyleyerek; “Kızlarımızın bir kamyon çeyizinin içinde Kur’an-ı Kerim dışında hiçbir kitap bulunmadığını ve kütüphanesiz evlerin gülsüz bahçeye eşdeğer olduğunu” ifade etti. Kitabımız “Oku!” diyorken Müslümanların kitaplara karşı bu kadar duyarsız kalmasının anlaşılır bir iş olmadığına değindi.Atatürk’ün Dil Anlayışını Değerlendirdi

Yavuz Bülent Bakiler, Atatürk’ün üç farklı dil anlayışının olduğunu bilhassa iki dil anlayışında Türkçenin çıkmaza sokulduğunu söyledi. Öz Türkçecilik hareketinin dili kısırlaştığını Güneş Dil Teorisinin ilmî bir mesnedinin olmadığını anlattı. Atatürk’ün Nutuk isimli eserindeki dilinin çok güzel olduğunu ve yanlış dil anlayışlarından onun döndüğünü ama birçok bilim adamının bu yanlışta hâlâ ısrar ettiğini belirtti. Atatürk’ün millî mücadelenin lideri olmasınarağmen eksiklerini söylemenin ona düşmanlık anlamına gelmediğini ve liderleri kusursuz zannetmenin büyük bir yanılgı olduğunu anlattı.Çoban’dan Bakiler’e Taze Şiir

  • Alevi-Sünni kardeşliğine dair güzel mesajların da verildiği programa öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de büyük ilgi gösterdiği gözlemlendi. Türkiyem Ana Yurdum Sebebim Çarem isimli şiirini okuyarak programı sonlandıran Bakiler’e, 15 Temmuz şehidinden ismini alan Şehit Türkmen Tekin Kız İHL’nin müdürü Musa Sözcü, aynı zamanda burada edebiyat öğretmenliği yapan şair Özgür Çoban’ın üç gün önce Yavuz Bülent Bakiler için yazdığı dörtlüğü bir tablo halinde ona takdim etti. ESEV kaligrafi eğitmeni Ahmet Yalçın da Çoban’ın dörtlüğünü yazıya aktardı.“Fark etmedi deryayı mahiler Yavuz Bülent!
    Sana sunmuş sevdayı sakiler Yavuz Bülent!
    Türkçenin efendisi, Allah’ın bendesiydi;
    Yunuslar, Necatiler, Bakiler Yavuz Bülent!


istanbulunsesi.net

hakkında İstanbulunsesi

Avatar

İlgini Çekebilir

Davutoğlu: 3 günde 15 milyar dolara ne oldu?

Partisinin Bartın 1. Olağan İl Kongresi için Bartın’da bulunan önceki dönem Başbakanı Gelecek Partisi Genel …

Bir Cevap Yazın