Veresiye defterim

Bu yazımda çok önemli bir konu ve unutulan bir medeniyet geleneğini yazacağım…

Malum hassas bir süreçten geçiyoruz ve bir çok insanımız evine ekmek götürmekte zorlukluk yaşıyor.

İşte tam da böyle bir zamanda çok daha anlamlı hale geliyor unutulan bu medeniyet geleneğimiz.

Bizim medeniyetimizin kaynağı KUR’AN’dır.                                           “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyen kutlu bir Peygamberin  yolundan gitmek lafla olmaz, edebiyatla olmaz.

Yediğinden yedirmekle, giydiğinden giydirmekle, kardeşinin derdiyle dertlenmekle ve imkan dahilinde iyilik yapmakla, kardeşin hakkında  hüsn-ü zanda bulunmakla olur.

İnancımızın ve insanlığımızın gereği de budur.                                                      Veresiye defteriyle ilgili lise yıllarımda yaşadığım unutamadığım bir anımı paylaşmak isterim…

Lise yıllarında ailem köyde yaşadığı için ben İlçe de (Araklı) tek bir oda da yalnız yaşıyordum.

Rahmetli Babam da (Mekanı cennet olsun) Arabistan da çalışıyordu.

Ben de Veresiye alıyor ay sonunda ödüyordum, babam para gönderince.

Hiç unutmuyorum: bir ay zamanında ödeyemedim, biraz geçti ödeme zamanı, inanın borcumu ödeyene kadar o bakkalın önünden geçemedim utandım.

Sırf bakkalın önünden geçmemek için belki yarım saat, belki daha fazla yolu uzatıp yürüyordum.

Düşünün hem borcumu veremediğim için utancımdan, hem de bakkal Ahmet niye borcunu ödemiyosun der düşüncesiyle günlerce bu 5 dakilalık yolu 30 dakika yürürdüm.

Borcumu ödeyince rahatladım ve tekrar ordan geçmeye alışveriş yapıp yazdırmaya devam ettim.                                                        Şimdi de ülkemiz de bu şekilde yaşamaya çalışan yaşamını sürdürmeye çalışan yüzbinlerce insanımız var.

Bunlar bizim insanlarımız, kardeşlerimiz.

Bunlar bizim için büyük bir imtihan ve emanettir.

İmkanımız ölçüsünde bu güzide, ihtiyaç sahibi insanlarımızın veresiye defterlerini silip bir nebze olsun onları rahatlatmalıyız.                                     Son zamanlarda az da olsa yerine getirilen bu ulvi gelenek bu hassas zamanda biraz daha yaygınlaşma adına canlandırmak lazım.

Bu arada özellikle Ankara da hayırseverlere ihtiyaç sahiplerinin veresiye defterlerini kapatın çağrısı yaparak bu iyilik hareketine öncülük yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ı katkıda bulunanları tebrik ediyorum.

Bu ve bunun gibi çağrılar çok önemlidir.

önemli olan insanlarımızın yaralarını sarmak, merhem olmaktır.

Çünkü insan en kiymetli varlıktır.                                               Sırf ALLAH rızasına nail olmak adına insanlarımızın veresisiye defterlerini ödeyip onların yüzünü güldüren güzel kalpli insanlarımızdan Hayırseverlerimizden isimsiz ve reklamsız kahramanlarımızdan ALLAH Razı olsun.                                        

hakkında Ahmet Akyıldız

İlgini Çekebilir

Anız yakmak doğru mu?

Anız; genel itibariyle, ziraî üretim sonucunda biçilmiş olan ürünlerin toprakta kalan kök ve sap artıklarına …

8 yorumlar

 1. Avatar

  Üstat Yaşıyor yazıyor okuyucuları olarak onur gurur duyuyoruz
  üstat yazıyor yazıyor biz okuyucuları olarak vefayı, unutulmuş geçmişimizi hatırlıyor büyüklerimize gelirlerimizi gözümüzün önünden geçip yaşıyoruz tekrar..
  Şükür vefa örneğini hatırlatıp mazimize gitmemize sebeb olup bizleri onure ederek mutlu eden üstat ahmet abimize sevgiler saygılar…

 2. Avatar

  Merhaba Ahmet Hocam
  Tamamiyle katılıyorum yazdıklarımızı. Şu zor zamanlarda hafızalarımız gidiş gelişler yaşamakta ve bazı hassas konular unutulmaktadir. Geçenlerde ihtiyacı olan bir sağlık kuruluşu için oksijen tüpü ilanı açtım, görmezden gelindi.
  Ben özellikle yardımlaşmayı önem veren biriyim ve yapılan iyiliklerin mümkünse gizliden olmasına özen gösteriyorum. Iyilik asıl yok iken verirsen makbuldür.
  Selamlar

 3. Avatar

  Ahmet bey kaleminize sağlık çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. Yaşadığımız bu süreç insanları ikiye ayırdı her zaman olduğu gibi. Bir kısmı yaşadığından ders alıp ihtiyacı olanlara yardım etmeye başladı. Bir kısmı ise daha da bencilleşmeye başladı.

 4. Avatar

  Bu dönemde çok anlamlı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Biz Türk toplumu olarak çok vicdanlı insanlarız. Özellşkle bu dönemde garibanı, yetimi öncelikli bir şekilde düşünmemiz gerek. Kaleminize sağlık.

 5. Avatar

  Ağzına kalemine yüreğine sağlık Ahmet hocam. Çok güzel etkileyici bir yazı olmuş, teşekkürler

 6. Avatar

  Yazı çok hoş duruyo Peygamberimizin hadisi Komşusu tokken ac yatan bizden değildir. Bunun birtek zahiri açlık olarak düşünmeyelim kardesim insanlar sıkıntı ve ruhsal bunalımdalar işte bu yolun kurtuluşu ise ruhun gıdası olan zikirdir. Zikir, kalplerin gönüllerin şifasıdır. Veyselkaranezikriyle ruhum şifaya kavuştu ve her gördüğüm bulduğum insana anlatıyorum oda yaşasın bu güzellikleri istiyorum. Komşusu açken tok yatan bizden değil hadisi de bizlerde böyle hâl buluyor. Ruhları doymalarina vesile olmak için gayretteyiz insallah
  Detaylı bilgi isteyenler http://www.veyselkarane.com u inceleyebilir ziyaretçi defterini okuyabilir

 7. Avatar

  Gerçekten harika bir iş çıkarmışsınız, gönülden tebrik ederim sizi. Başarılarınızın devamını diliyorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: