Sahur bereketi

Her anı mükafat ve bereketle dolu bir zaman dilimi olan Ramazan ayının güzellikleri arasında şüphesiz İftar ve Sahur vakitlerinin yeri ayrıdır.Sahur geceyi süsleyen bir inci gibidir bu ay içerisinde.

Peygamberimiz de sahur ile alakalı Hadisi Şeriflerinde ‘’Sahur yiyiniz; çünkü sahurda bereket vardır buyurmuşlardır (Buhari Savm)  İftar zamanı acele edilmesi gereken bir vakit olarak görülürken sahuru geciktirmek sünnettir. 

Sahur vakti bir çok manevi hazineyi de barındırmaktadır. Sahur İslam inancında ki oruçlarla diğer oruçları ayırt eden en büyük unsur olarak kabul edilmiştir. Bu Peygamberimizin  naklettiği bir açıklamadır.Bu nedenle sahura büyük önem vermişlerdir. Büyük İslam alimleri sahura kalkmanın sahur yapmanın sünnet olduğunun belirtmişlerdir. Peygamber Efendimiz sahuru mübarek bir yemek olarak tanımlamış ve bir yudum suyla dahi sahur yapılmalıdır buyurmuşlardır. Peygamberimiz, gündüz orucu için sahur yemeğinden, gece namazı için de öğle uykusundan yararlanın buyurmuşlardır.

Sahur vakti gece başlar imsak vaktine kadar devam eder. Hicri ve Miladi takvim arasındaki farklardan dolayı günümüzde Ramazan ayı her sene 10 gün geri gelmektedir. Bu nedenle iftar ve sahur vakitleri imsak vakitlerinde kesinlik yoktur. İmsak sabah ezanı ile başlar ve Ramazan ayının denk geldiği aya göre ezan saatleri değiştiğinden imsak vaktinde de değişme olur. Bunlar dikkate alınarak sahur vakitlerini kaçırmamaya özen gösterilmelidir.

 Sahurda ki bir güzellikte oruca niyete hazırlık olarak görülmesidir. Kişi geceden hazırlığını yaparak oruca yönünü çevirmiş olmaktadır. Sahurda çeşitli dualar yapılabilir. Allahümme inni es elüke bi rahmetikelleti vesait külle şeyin en tağfirli.(‘’Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah’ımız,Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle )Alimler Peygamber Efendimizin bu şekilde dua ettiğini belirtmişlerdir.

Sahurda uyanık olmanın bir diğer kazanımı da seher vakitlerini kaçırmamış olmaktır. Kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur.(Zariyat 51/18)Bu şekilde manevi kazanımlar orucumuzu daha canlı daha istekli bir şekilde tutmamızı sağlayacaktır.

Gecenin sukuneti ve huzuru içerisine yerleştirilmiş sahur vakitleri ancak yaşanarak anlanabilecek bir mutluluk barındırmaktadır.

Gecenin sessizliği kainat uykudayken bizler uyanık olarak Rabbimize yakınlaşma fırsatını yakalayabiliyoruz.Bu güzel lütfu değerlendirmek müminler olarak bizlere görev gibidir.

Toplumumuz da sahuru geleneklerle zenginleştirmeyi ihmal etmemiştir. Eski çağlarda haberdar etmek için kullanılan sokaklar da davul çalınıp mani söylenmesi geleneği halen sürmekte ve ilgi ilde karşılık bulmaktadır. Özellikle çocuklarımızı oruca ısındırma yönünde böyle güzel yönleri kullanmakta verimli olacaktır. Böylesine neşe ve çoşku içerisinde orucu karşılanması orucu çocuklarımıza da sevdirecektir. Diğer toplumlardan bizi ayır eden sahur tüm gönülleri gecenin bir vaktinde Rabbimizin huzurunda birleştiren bir ulviyet dokunuşudur. Bir diriliş gibidir sahurlar. Derin uykulardan uyanış gibidir. Geceyi bir izler ki insanoğlu ne hikmetler saklıdır Rabbin katından. Kapkaranlık gecede yıldızlar misalidir dualar. Yükselir Hak katına. Melekler de amin der bizler görmesek de.

Ne güzel zamanlardır bunlar yaşanması kaçırılmaması gereken zamanlar.

Yenisine ulaşmak için ümitle dolar kalpler.

Bu sahur en güzeli olsun diye kalkalım hepsine. Birbirinden eşsiz sahurlar yaşasın gönüller.Biraz daha yaklaşayım Rabbime diye sevinç ve ümitle çarpsın kalpler. Ezanı beklerken sessiz alemin diline açılsın kulaklar.

Sahurlarla süslenmiş sunulsun oruçlarımız Rabbimize. Dualarla, istiğfarlarla, şükürlerle sunulsun. Hak kapısının sonuna kadar açıldığı seherlerde yerimiz olsun.

Sahur bereketi, neşesi, ulviyeti hepimizi kuşatsın. Hepimize dolu dolu sahurlar nasip olsun inşallah 

 

hakkında Songül KARAMAN

İlgini Çekebilir

Şaka

Şaka, sözlük anlamı olarak, karşısındaki kimseyi kırmadan, incitmeden; eğlendirmek, güldürmek amacıyla söylenen söz ya da …

Bir Cevap Yazın