Dolar 9,7592
Euro 11,3948
Altın 564,10
BİST 1.484
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Sal 17°C
Çar 18°C
Per 18°C
Cum 17°C

Pamuk Dededen nasihatlar (2)

Pamuk Dededen nasihatlar (2)
A+
A-
12.10.2021
ABONE OL

Daha önceki yazılarımdan birinde sizlere Pamuk Dedemizi tanıtmıştım.

Gençlerle yaptığı sohbetinden, onlara nasihat etmesinden bahsetmiştim.

Gençler Pamuk Dedeyi seviyorlar ve sohbetlerini ilgiyle dinliyorlardı.

Gençler Pamuk Dedeyi özlemiş olacaklar ki kendi aralarında kararlaştırdıkları bir günde sohbet etmesi için davet ettiler.

Pamuk Dede seve seve daveti kabul etti.

Gençlerin davetine icabet eden Pamuk Dede önce Allah’ın cc selâmıyla söze başladı.

-Sevgili gençler annenize babanıza, vatanımıza ve milletimize hayırlı olacak işlerle meşgul olunuz. Kendinize de merhamet etmeyi unutmayınız.

Deyince, gençlerden biri:

Pamuk Dede dedikleriniz çok iyi tavsiyeler ancak kendimize nasıl merhamet edeceğiz. Bunu biraz açar mısınız? daha iyi anlamış olalım.

Diye sorunca Pamuk Dede:

-Değerli gençler, Rabbimiz bizlere bir çok emanetler ve nimetler vermiştir.

Bedenimizde bizlere verilen bir emanettir.

Bedenimizde el, ayak, göz, kulak, dil gibi bir çok organlarımız vardır. Ayrıca akıl nimeti gibi muhteşem bir nimette vermiştir.

Bizler bu organlarımızı doğru bir şekilde kullanmakla, ebedi bir âlem olan ahiret hayatımızda Allah’ımızın cc gazabına ve azabına uğramaktan kurtulmuş ve kendimize merhamet etmiş oluruz.

Gençlerden biri:

-Pamuk Dede bizler bu organlarımızı nasıl doğru bir şekilde kullanmış oluruz deyince Pamuk Dede:

-Meselâ elimizle kimsenin malına el uzatmazsak,

kimseye özellikle yetime, güçsüze, çaresiz kalmışlara eziyet etmezsek, elimiz terazi tutuyorsa yanlış ve hileli bir şekilde başkalarının hakkına girmezsek, kalem tutan elimiz haksızlığa alet olmazsa, tüyü bitmemiş yetiminde hakkı olan kamuya ait malları elimizle zarara uğratmaz ve kendi mallarımız arasına katmazsak, elimizle ihtiyaç sahiplerinin, yetimin, yoksul, zayıf ve güçsüzlerin yardımcısı olursak, maddî ve manevî yardıma muhtaç birinin elinden tutarsak, ellerimizi kendimizin ve bakmakla sorumlu olduklarımızın nafakalarını helâl yollardan temin etmek için kullanırsak, ellerimizi doğru yolda kullanmış oluruz.

Pamuk Dede sözlerine şöyle devam etti:

-Ayaklarımızı doğru şekilde kullanmaya gelince; ayaklarımızla haram ve günahların işlendiği yerlere gitmeyerek, ayaklarımızı insanların hayrına ve Allah’ın cc rızasına uygun olan yollarda kullanarak doğru bir şekilde kullanmış oluruz.

Sizler haram ve günahların işlendiği yerlerin nereler olduğunu, Allah’ın cc rızasına uygun olan yolların da nereler olduğunu anlayacak yaşta olduğunuz için detayına girmedim.

Gençler gözümüzü nasıl doğru yolda  kullanacağız diye sorunca Pamuk Dede sohbetine devam etti:

-Kıymetli gençler, aslında göz canlı yayın yapan bir video kamerası gibi görüntüleri beynimize ulaştıran bir organdır.

Kamera kirli görüntüleri de temiz görüntüleri de olduğu gibi çeker.

Bizler de âdeta birer kamera olan gözlerimizi kullanırken tercihimiz doğru yönde olmalıdır.

Gözlerimizle başkalarını rahatsız etmemekle, şeytanın zehirli bir oku olan şehvetli bakışlardan kaçınmakla, başkalarının sahip olduklarına hasetle ve kem gözlerle bakmamakla, başkalarının hakkına göz dikmemekle, namahreme  bakmaktan sakınmakla, aslı “güzel bakmak sevaptır” olan “güzele bakmak sevaptır” diye değiştirilen yanlış bir anlayışı teşvik eden ve yaygın bir şekilde kullanılan bu söze itibar etmemekle, gözlerimizi doğru bir şekilde kullanmış oluruz.

Ayrıca ” Kadının tesettürü bellidir. Erkeğin tesettürü ise göz kapaklarıdır” sözünü de hatırımızdan çıkarmamalıyız.

Gençlerden biri kulaklarımızı nasıl koruyacağız diye sorunca Pamuk Dede :

-Kıymetli gençler, kulaklarımızı korumak onlara kötü sözleri, gıybeti, İftiraları, hakaret, nefret ve sevgisizlik içeren sözleri, Allah’a cc isyan anlamına gelen sözleri, edebe aykırı ve haram işlemeye davetkâr sözleri içeren şarkıları dinlememekle, bu tür sözlerin söylendiği ortamları terk etmekle, kulaklara Allah’ın kelâmını, Peygamber Efendimizin (s.a.v) sözlerini, insanlara faydalı ve doğru yolu gösterici sözleri dinletmekle kulaklarımızı doğru yolda kullanmış oluruz.

Pamuk Dede gençlerin kendisini büyük bir dikkatle dinlediklerini görmekten çok memnun olmuştu.

Sözlerine devam etti:

-Gözümün nuru geleceğimizin umudu muhterem gençler, dilimiz çok önemlidir.

Söylediklerimiz kişiliğimizin bir aynasıdır.

Bizi yücelteceği gibi yerin dibine batırabilme özelliğine de sahiptir.

Dilimizi kişilerin arasını bozmaktan, gıybet etmekten, yalan söylemek ve yalan yere şahitlik etmede kullanmaktan sakınmakla, başkalarının haklarını kaybetmesine, mağdur olmasına, itibarını yitirmesine, kalbinin yaralanmasına sebep olacak sözlerden kaçınmakla, Allah’a isyan, Rasulüne ve dinine hakaret sayılabilecek sözleri söylememekle, helâle haram, harama helâl demekten sakınmakla, Kur’an’ı Kerim’de beyan edilen Allah’ın cc kesin olarak haram ettiği hükümleri bu zamanda bu çağda böyle haram mı olur?  gibi imanı tehlikeye atan sözler söylememekle, yalan yere yemin etmemekle, doğruları söylemekle, toplumun yararına olan sözleri, iyiyi, güzeli, hakkı tavsiye eden sözler söylemekte kullanmakla, dilden dökülen sözlerin savaş başlatabileceği gibi savaşı da kesebileceğini, başın kesilmesine sebep olabileceği gibi kesilecek başın kesilmekten kurtulmasına vesile olabileceğini de unutmayarak doğru bir şekilde kullanabiliriz.

Bütün bunları Rabbimizin bize verdiği akıl nimetini şeytan ve nefsimizin emrine vermeden Rabbimizin rızası istikametinde kullanarak gerçekleştirebiliriz diye sözlerini tamamlayan Pamuk Dede izin istedi. 

Gençler de uygun bir zamanda tekrar bir araya gelmek ve Pamuk Dedeyi de davet etmek dileğiyle hep birlikte hayırlar dileyip selâmlaşarak vedalaştılar. 

Yüce Rabbimden bizlere, kendimize merhamet etmeyi, bedenimizi ve organlarımızı ve bize verilen akıl nimetini doğru bir şekilde kullanmayı nasip etmesini niyaz ederim.

Selamlarımla.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.