Dolar 8,6648
Euro 10,1426
Altın 490,52
BİST 1.407
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Gök Gürültülü
İstanbul
17°C
Gök Gürültülü
Cum 20°C
Cts 23°C
Paz 25°C
Pts 24°C

Ormanlar yandı, ciğerler kavruldu

Ormanlar yandı, ciğerler kavruldu
A+
A-
03.08.2021
ABONE OL

Son bir haftadır ülkenin üçte birinde yaklaşık 30 ilde çıkan orman yangınlarıyla içimiz yandı.

Mevsim olarak yangınların görüldüğü aylarda yaşamaktayız ancak bu defaki yangınlar bir başka!

Birçok ilde aynı anda çıkması bazı yerlerde 4 – 5 noktada birden alevlerin yükseldiğinin görülmesi sabotaj ihtimalini akla getirmektedir.

Yangınların aynı anda birçok yerde birden çıkması ve yayılması, yanan ormanların çoğunun çam ormanları olmasından kozalaklarının patlayarak etrafa sıçramasından  dolayı yangının  çok çabuk yayılmasına sert esen rüzgârın da katkısıyla dehşetli anların yaşanmasına, müdahalenin zorlaşmasına sebep olmaktadır.

Orman yangınlarının değişik sebebleri vardır.

Yangınlar doğal şartların oluşmasından meydana geldiği gibi insan kaynaklı da olabilmektedir.

İnsan kaynaklı olanlar; tam söndürülmemiş sigara izmaritleri, orman içinde piknik yapanların yaktıkları ateşlerin tam anlamıyla söndürülmeden bırakılıp, sonradan rüzgârın etkisiyle alevlenmeleri, geride bırakılan şişe gibi cam eşyaların bazı sebeplerle kırılarak mercek işlevi görmesinden dolayı güneş ışınlarını yansıtarak kurumuş ot, yaprak, çalı ve benzerlerini tutuşturması gibi insan ihmal ve  dikkatsizliğinden dolayı da kaynaklanmaktadır.

Bunların dışında en üzücü ve kahredici olan da

kasıtlı olarak çıkarılan yangınlardır.

Daha önceki yıllarda kendilerine ateşin çocukları ismini verenlerin kendi itiraflarına şahit olmuştuk.

En son çıkan yangınların da failleri olduklarını sosyal medya üzerinden yayınlar yaparak itiraf etmektedirler.

Çıkan yangınlarda binlerce hektar ormanın yok olduğu, yeşil alanların küle döndüğü, siyah bir renge büründüğü görülmektedir.

Yerleşim alanlarını etkileyen yangınlar, binlerce evin, bazı köy ve mahallelerin kısmen bazılarının da tamamen yanmasına sebep olmuştur.

Millî servetin heba olmasının yanında yürekleri dağlayan sivil ve görevli insanlardan 7 can kaybı yaşanmıştır.

Küçük ve büyükbaş birçok hayvan telef olmuştur.

Ormanla birlikte bu alanlarda yaşayan milyonlarca karınca ve böcek türü yanmış, birçok yaban hayvanı acılar içinde kıvranarak canlı canlı yanmış, yüreklerimizin acımasına gözlerimizin yaşarmasına, sebep olmuştur.

Bu yangınlar bitki florasını etkilemekte bazı canlı türlerinin azalmasına etki ederek ekolojik dengenin de bozulmasına sebep olmaktadır.

İnsan olarak doğal şartlardan kaynaklanan yangınların önüne geçemesek de, insan ihmali ve dikkatsizlikten kaynaklanan yangınların önüne bilinçlenme, dikkatli davranma, yanlış davranışlarımızı düzeltme ve birbirimizi kırmadan uyarmalarla geçebiliriz.

Ateşle azap etmek ateşin yaratıcısı olan Allah’a cc aittir.

Hiçbir insan ateşle azap etme hakkına sahip değildir.

Kendilerine ateşin çocukları adını takan zalim betbaht, beyni yıkanmışlar; ahirette cehennemin

” Ya Rabbi çocuklarımı çok özledim. Onları bana verirmisin” diye bir talepte bulunabileceğini düşünebilselerdi böyle bir eylemde bulunabilirler miydi?

Millî servetin sahibi olan milyonlarca insanın kul haklarına girmenin, milyonlarca canlının acı bir şekilde hayatlarına son vermenin hesabını yakalanıp dünyada mahkemelerin vereceği cezalarla, ahirette de mutlak adalet sahibi olan Allah’ın cc vereceği cezalarla çekeceklerini unutmamalılar.

Milletin arzusu da bir an önce yakalanmaları ve en ağır bir şekilde cezalandırılmalarıdır.

Bu zalimleri duygularımızla lânetliyor, yakalanıp en ağır bir şekilde cezalandırılmalarını diliyor, diğer taraftan da Allah’ın cc adaletine havale ediyor, vicdanımızla da daha başka zararlara sebep olmamalarını düşünerek hidayet diliyoruz.

Bu yangınların sebep olduğu felâket günlerini yaşarken bir kez daha şahit olduk ki; yüce gönüllü milletimizin çoğunluğunu oluşturanlar sağduyularıyla haraket etmekte, birlik beraberlik ve dayanışma halinde olmaktadırlar.

Afet bölgelerine diğer bölgelerden, sivil toplum kuruluşlarından, esnaflardan, bazı şirketlerden,

dar gelirli olsa da gönlü zengin olup kısıtlı imkânlarından fedakârlık yapanlar tarafından

yiyecek, içecek, giyecek ve çeşitli gıda yardımları, barınma ihtiyacları, hayvanlar için saman, yem vb yardımlar yapılmaktadır.

Halkın söndürme işlemlerine katkı vermesi, görevlilere yardım etmesi, dumandan etkilenenlere su ve ayran ikram etmeleri, canlarını ortaya koyarak yapılan fedakârlıklar takdire şayandır.

İnsanımızın böylesi güzel davranışlarda bulunması yanan yüreklerimizin bir nebze soğumasına, acılarımızın biraz olsun hafiflemesine, yaralarımıza bir miktar da olsa merhem olmasına vesile olmaktadır.

Canımızı acıtan yüreklerimizi dağlalayan bu yangınlarda vefat edenlere yüce Rabbimden rahmetler, yaralananlara acil şifalar dilerim.

Mal kayıplarının tez zamanda telâfi edilmesini temenni ederim.

Yüce Rabbimden bizleri yangından, fitne ateşinden, her türlü tehlike ve afetlerden muhafaza etmesini niyaz ederim.

Selamlarımla.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

  1. MUSTAFA Sedef dedi ki:

    ALLAH cc razı olsun çok güzel bir makale. Teşekkür ederim.