Öğretmen

Öğretmen, eğitimcidir.Geleceğe ışık tutan o’dur.
Çocuklarımızı kendi çocuklarının yerine koyan onlar için çırpınandır. Hatta bazı annelerin bile çok çok erken yaşta emanet ettiği yerdir. Kimisi mecburiyetten, kimisi bakamadığından bırakır küçücük çocuğunu onların eline.
Kutsal bir meslektir.
Etrafınıza baktığınızda, sahip olduğunuz bütün meslekler onların eseridir.
Ama ülkede kıymeti bilinmeyen mesleklerden birisidir.Hatta kıymeti bilinmeyen ve kıymetli olunması gereken tek meslektir!
Atanamayan yüzlerce öğretmen var bu memlekette. Hepsi başka yerlerde çalışma mecburiyetinde, hatta işsizler!
Atanamayan öğretmenlerin intihar ettiği bir memleketten bahs ediyorum, en iyi öğrencileri yetiştirmek için mücadele ederken bir hiçmiş gibi davranılan meslekten bahs ediyorum.Doğu’daki çocuklar da, okusun diye gönüllü olarak öğretmenlik yapan öğretmenlerin, teröristler tarafından evleri yağmalanıp, kurşun sıkarak acımasızca öldürüldükleri meslekten bahs ediyorum! Ayşe öğretmenden, Aybüke öğretmenden bahs ediyorum. Yüzlerce imam iş buluyorken, yüzlerce öğretmenin işsiz kaldığı memleketten bahs ediyorum, ve onlardan bile düşük maaşlarda çalıştırıldığı meslekten bahs ediyorum! Ne de olsa Arap ülkesiyiz!
Bizim mesleğimizde mesaimiz biter ama onların geç saatlere kadar devam eder. Siz,bir iki çocukla baş edemezken, çocuklarınıza kızıp, bağırıp hatta döverek adam etmeye çalışırken, onlar koca koca sınıfları idare eder. Eğitir, öğretir. Kalemle, kitapla adam eder! Mustafa Kemal’in yolunu çocuklarımıza en iyi gösteren, yoluna yol, ışığına ışık tutan meslektir öğretmenlik.
Öğretmenler Cumhuriyet’in muhafızlarıdır.
Cahillikten ve cehaletten bizi kurtarmaya çalışan kahramanlarımızdır.
Onların hakkını ödemek, bir annenin hakkını ödemek kadar imkansızdır.
Onlar bu memleketin aydınlığıdır.
Mesleğini iyiye kullanan bütün öğretmenlerimize selam olsun.
Sizler iyi ki varsınız…

Başöğretmenimizin de dediği gibi;
” Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır.”
Mustafa Kemal Atatürk

hakkında Nuran ŞİMŞEK

İlgini Çekebilir

Ölümü unutmamak

İnsanoğlu, ölümlü olmasına rağmen gerek dünya hayatının çeşitli uğraşıları, gerekse değişik cazibe,oyun ve eğlenceleri sebebiyle, …

Bir Cevap Yazın