Junıor Chavare, Jailson’u korudu! “Gremio’da stoper oynadı”

ONUR DİNÇER

Gremio’da oynadığı dönemde 24 yaşındaki orta saha oyuncusuyla beraber çalışan ve yakından tanıyan Brezilyalı futbol adamı, ‘stoperde’ oynatılma konusu için “Jailson’un bunu kabul ediyor olması takımına olan tutkusundan” dedi

Fenerbahçe’de bu sezonun en fazla tartışılan ismi Jailson için Brezilya’nın ünlü yetenek avcılarından Junior Chavare, Milliyet’e özel açıklamalarda bulundu.
Orta saha oyuncusu olmasına karşın 16 lig maçında stoperde oynatılan Jailson, yaklaşık 21 puanın kaçmasına neden olmuştu.
24 yaşındaki futbolcuyu Gremio döneminden beri iyi tanıyan, bölgesel liglerdeyken keşfeden ve beraber çalışan o dönemin sportif direktör Chavare şu ifadeleri kullandı:
– Jailson’un alışık olmadığı bir pozisyonda oynamayı kabul ediyor olması, onun cesaretini ve takıma olan tutkusunu gösteriyor. Eleştiriler her zaman olacaktır. Ama bence kendisi bu eleştirileri, niteliklerini geliştirmesini sağlayacak bir enerjiye dönüştürecektir.
– Benim tanıdığım Jailson, orta sahanın ortasında oyunun iki yönünü de başarıyla oynayabilen bir oyuncudur.
– Bazen alışık olmadığınız bir yerde oynuyorken, diğer oyunculara takım bütünlüğü içerisinde katkıda bulunabilirsiniz. Jailson her zaman iyi performans sergileyen bir futbolcu olmuştur. Bundan sonra da böyle olmaya devam edeceğine şüphem yok.

“Orada oynadı”
Jailson, Gremio’ya geldiğinde ileri dönük orta saha oyuncusu olarak oynuyordu ve mevkisinde çok iyi işlere imza atıyordu. Biraz daha geride de iyi performans sergilediğini fark etmemiz fazla uzun sürmedi. Artık yeni görev bölgesi orta sahanın ortasıydı. Gremio U-20 takımındayken stoper olarak da oynadı. Çok fazla değil ama o dönem bu şekilde bazen defansta oynadığı oldu. Nerede oynarsa oynasın sahada hep elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı.

‘Genç yaşta olgunlaştı’
Junior Chavare, Jailson’un beklediklerinden daha kısa sürede olgunlaştığını belirtti. Jailson’u nasıl keşfettiğini anlatan Chavare, şu bilgileri paylaştı:
-Dikkatimi çeken ilk özelliği atletik yönüydü. Hemen profesyonel sözleşme imzalatıp iki yıllığına Chapecoense’ye kiraladık. Orada tecrübe kazandı ve kendisini çok geliştirdi. Bir futbolcu olarak Jailson’un en önemli iki özelliğinden birincisi fiziksel özellikleri ikincisi ise taktik konusundaki bilgisidir.
– Sahada duygusallık gösterir ama saha dışında son derece sakin, rasyonel ve ağırbaşlı bir insan. Ayrıca her zaman dost canlısı bir insan olmuştur. Ailesel sorumluluklardan dolayı çok genç yaşta olgunlaştı.

Yetenek avcısı
Brezilya’da herkesin yakından tanıdığı ‘yetenek avcısı’ Junio Chavere, başta Jailson olmak üzere birçok önemli ismi keşfetti.
Chavere’nin Sao Paulo ve Gremio’da kulüp altyapıları ile genç takımlara odaklanarak keşfettiği birçok isim Brezilya Milli Takımı’na girdi.
Junior Chavare ayrıca 2009-10 döneminde iki yıl süreyle İtalyan devi Juventus’ta da danışman olarak görev yaptı. Chavare’nin futbol dünyasına kazandırdığı bazı futbolcular ve güncel kulüpleri şöyle:
-Arthur (Barcelona)
– Eder Militao (Real Madrid)
-Alex Telles (Porto)
-David Neres (Ajax)
– Wendell (Leverkusen)
-Walace (Udinese)

Mathieu Valbuena’nın Spartak Moskova’ya Müthiş Golü

hakkında İstanbulunsesi

Avatar

İlgini Çekebilir

Atiba: Her geçen yıl daha iyiye gittiğimi hissediyorum

Beşiktaş'ın 37 yaşındaki orta saha oyuncusu Atiba Hutchinson, kulüp dergisinin ağustos sayısına açıklamalarda bulundu. Derginin kapağına taşıdığı ...

Bir Cevap Yazın