İSTTEM Dezenfekte’den Coronavirüs’ten korunma önerileri

İSTTEM AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Koç, çağın vebası olarak adlandırılan Coronavirüs’ten korunmanın yollarını sitemize açıkladı.Ev ve işlerinin dezenfekte edilmesi gerektiği belirten Koç, tecrübeli ve uzman kadromuzla bütün halkımızın hizmetindeyiz diyerek, gerekli tedbirlerin alınması durumunda virüsten korkulacak bir durum yok diyen Koç, halkımız talebi olması durumumda evlerini ve iş yerlerini dezenfekte edeceklerini söyledi.Coronavirüs halkında da bilgi veren Muhammed Koç şöyle devam etti:

“Çin’de ortaya çıkan ve zatürreye benzetilen ‘gizemli’ hastalığın sebebi olarak görülen yeni bir Corona virüsü salgını dünya gündemini meşgul ediyor. Aralık ayından bu yana ortaya çıkan virüsten etkilenenlerin sayısı artarken, virüsün detayları merak ediliyor.

Yeni korona virüsü, solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor.

İlk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden olup, nihayetinde ölüme dahi sebebiyet verebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütüne göre koronavirüsler yakın temasla kolayca yayılabiliyor.
Enfekte kişiyle aynı ortamda yaşamak veya bakımını yapmak, mikroplarla kirlenmiş yüzey ve eşyalara temas etmiş ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmak, hapşırma, öksürme ve konuşma esnasında havaya atılan damlacıkların solunum yoluyla alınmasıyla virüs insanlara geçebiliyor.

İnsandan insana bulaşma özelliğine sahip olduğu belirtilen virüse karşı şuan için kullanılabilecek herhangi bir ilaç ya da aşı bulunmuyor.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.

Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır

 El hijyenine önem verilmelidir.

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

 Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.  

Ayrıca bu kalabalık alanların U.L.V (sisleme) cihazı ile Sağlık Bakanlığının onay verdiği dezenfektan kullanılarak sık sık ortam dezenfektesi yapılmalıdır.”http://www.isttem.com

istanbulunsesi.net

hakkında İstanbulunsesi

Avatar

İlgini Çekebilir

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde dehşet!

Sabah saatlerinde Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde meydana gelen olay şöyle gelişti: Sevgili oldukları iddia edilen bir kadın ve erkek arasında ...

Bir Cevap Yazın