Dolar 8,4773
Euro 10,0850
Altın 493,71
BİST 1.414
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak
İstanbul
36°C
Sıcak
Cum 38°C
Cts 30°C
Paz 32°C
Pts 33°C

Güvenilir insan olmak

Güvenilir insan olmak
A+
A-
13.07.2021
ABONE OL

Güvenilirlik, müslümanın en önemli özelliklerindendir.

Günümüzde toplumumuzun, diğer İslâm topluluklarının, hatta bütün toplumların da diyebiliriz ki en çok ihtiyaç duyduklarından biri de güven ve güvenilir insanlara duyulan ihtiyaçtır.

Güvenilir olmak demek: Kişinin kendisine yüklenilen sorumlulukları yerine getirmesi, emanetleri koruması, ihanet etmemesi, ahde vefa göstermesi, özü sözü bir ve doğru olması, kimseye zarar vermemesi ve başkalarına güven veren kimse olması demektir.

Dinimiz İslâm, insana ve insan ilişkilerine büyük önem vermektedir.

İnsanlar ve toplumlar arası güven önem sıralamasında ilk başlarda yer alır.

İnsan için vazgeçilmez değerlerden birisi de güvenilirliktir.

İnsan, güvenilirliğini kadar itibar görür.

Güvenilmeyen insanlar toplum tarafından dışlanırlar.

Güvenilmeyen insanların çoğunluğunu oluşturduğu ve itibar gördüğü bir toplumda işler tersine dönmüş artık tuz kokmuş demektir.

Güvenilir bir kişi olmak, insanın hayatında kazanabileceği en önemli ve üstün özelliklerden biridir.

Eğer bir insanın güvene dayalı ilişkiler kurma isteği ve ihtiyacı varsa  her şeyden önce kendisi güvenilir bir insan olması gerekir.

Günümüz dünyasında insanlardan bazılarının Güven duygusunu arka plâna itip, sadece kendi çıkarlarına dayalı bencil bir insan olmayı benimsiyor olmaları, bazılarınca da itibar görmeleri ne yazık ki acı bir gerçektir.

Ahlâkî bir değer olan güvenilirliği kendine ilke edinen bir müslümandan, tartıda, ticarette hile yapması, kalitesiz mallar üretip kaliteli fiyatına satması, gıda ürünlerinde tağşişe başvurması, stokçuluk yapıp ihtiyaç maddelerinin fahiş fiyatlara satılmasına sebeb olması, yaptığı işlerde ve insan ilişkilerinde dürüstlükten ayrılması, insanları aldatması, kul haklarını gözetmemesi, insanlara yetim ve kamu mallarına zarar vermesi, emanete ihanet etmesi, güçsüz ve zayıfı ezmesi, veya ezilmesine göz yumması, kısacası güven sarsıcı söz ve davranışlarda bulunması beklenir mi?

Gayet tabiîdir ki her insan işinin, eşinin, arkadaş ve dostlarının, satın aldığı eşyaların, alışveriş yaptığı kimselerin güvenilir olmasını ister.

Eşyaların ve kişinin insanî ilişkiler içinde olduğu kimselerin güvenilir olmalarının yolu insanın kendisinin güvenilir olmasından geçer.

Güven duygularının yitirildiği, güvenilir insanların günden güne azaldığı bir toplumda huzurun olması, insanların kendilerini emniyette hissetmeleri mümkün olabilir mi?

Peygamber efendimize (s.a.v) peygamber olmadan önceki dönemlerde de putperest olan mekkeli müşrikler kendisine ” Muhamed’ül- Emin/ güvenilir Muhammed” diyorlardı.

İman etmeseler de güvenilirliği üzerine ittifak halindeydiler. Peygamber efendimizin (s.a.v) bu vasfını daima takdir ediyor ve bu konuda hakkını teslim ediyorlardı.

Canına kastedecekleri kadar düşmanlık beslemelerine rağmen en değerli eşyalarını ve kıymetli mücevherlerini yine de ona emanet ediyorlardı.

Güvenilirlik konusunda  Peygamberimiz (s a.v)

“Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Mü’min de insanların can ve malları konusunda kendisinden  emin oldukları kimsedir ” diye buyurmuştur. (Tirmizi, iman, 12)

Güvenilir olmayan kişiye iyi insan denilebilir mi?

Peygamberimiz ( s.a.v) kötü insanı tarif ederken de şöyle buyurmuşlardır: “İnsanların en kötüsü, şerrinden dolayı insanların çekindiği kimsedir.”

( Malik, muvatta; hüsnü’l- Hulk, 1)

Muhammed’ül- Emin lâkaplı bir peygamberin (s.a.v) ümmeti olan müslümanların güvenilir insanlar olmaları gerekir.

Güvenilir olan insanların çoğunluğunu oluşturduğu bir toplumda yaşamak, emniyet, güven ve huzura sahip olmak demektir.

Yüce Rabbimden, bizlere güvenilir olan ve güven içinde huzurlu bir toplumda yaşayan insanlardan olmayı nasip etmesini niyaz ederim.

Selamlarımla.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.