Dolar 9,2628
Euro 10,7602
Altın 526,82
BİST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
16°C
Sağanak Yağışlı
Sal 18°C
Çar 18°C
Per 17°C
Cum 19°C

Dünya Alzheimer Günü

Dünya Alzheimer Günü
A+
A-
21.09.2021
ABONE OL

Tüm dünyada ve ülkemizde  alzheimer hastalığının yıkıcı etkilerini azaltmak, farkındalık oluşturmak ve hastalığın erken dönemde teşhis edilmesini sağlamak amacıyla 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olarak belirlenmiştir.

Alzheimer hastalığı demans (bunama) grubu hastalıklarından biridir.

Halk arasında da bunama diye anılmaktadır.

Hayatı ciddi bir şekilde etkileyen bir hastalık olan alzheimer ilk kez 1906 yılında Alman psikiyatrist ve patalojist olan Alois Alzheimer tarafından tanımlandığından hastalığa ilk tanımlayanın ismi verilmiştir.

Daha çok 65 yaş üstü kişilerde görüldüğünden yaşlılık hastalığı olarak kabul edilmesi erken teşhis edilmemesine sebep olmaktadır.

Nörolojik bir rahatsızlık olan alzheimer beyin dokularında hasara sebep olmaktadır.

Hastalığın halâ etkili ve istenilen seviyede bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Ancak erken teşhis edildiğinde hastalığın ilerlemesi geciktirilebilmektedir.

Çok erken teşhis edildiğinde hastalığın daha uzun bir süre geciktirilebilmesi sağlanmaktadır.

Konunun uzmanları hastalığı hafif, orta ve ağır olmak üzere üç evreye ayırmaktadırlar.

Ancak üst üste de gelebileceğinden hastayı belirli bir katagoriye koyabilmenin bazen zor olabileceğinden de bahsetmektedirler.

Hastalığın hafif evresinde kişi bağımsız olarak çalışabilir. 

Sosyal aktivitelerini sürdürebilir.

Ancak arada bir bazı belirtiler de ortaya çıkacağı için bu durumda ailesi, arkadaşları ve bireye yakın olan kişiler dikkat ettiklerinde farkında olabilirler.

Kişinin bu evrede doktora başvurması erken teşhis ve tedavi için önemlidir.

Alzheimer hastalığı olan kişilerde; bir şeyleri sık sık kaybetmek, yön duygusunu yitirmek, kafa karışıklığı, yapılan işi yapmakta zorlanmak, davranış ve kişilikte değişiklik, açıklamaları anlamada güçlük çekmek, iletişim kurmada zorlanmak, dikkat eksikliği, uyku düzeninde bozulmalar, hafıza kaybı, kişisel bakıma özen göstermemek, konuşmada ve görüntüleri anlamada güçlük çekmek, öğrenme güçlüğü ve öğrendiklerini çok çabuk unutmak gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Hatta daha ileri durumlarda kişinin şahsi bilgilerini ve adresini hatırlayamaması da yaşanmaktadır.

Hastalığın hasta yakınları için en zor ve üzüntü verici yanı da hastalığın en ileri evresinde kişinin kendi kimliğini bilememesi ve en yakınlarını dahi tanıyamaz hale gelmesidir.

Hastanın en çok desteğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde ailesinin sabır ve anlayış göstermesi çok önemlidir.

Konuyla ilgilenen sağlık kurumları ve sivil toplum kuruluşları her yıl ‘Dünya Alzheimer Günü’nde toplumun farkındalığını artırmak için çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler.

Dünyanın birçok ülkesinde sağlık uzmanları ve bilim adamları hastalığın teşhis ve tedavisinde ilerlemeler kaydetmek için aralarında bilgi alışverişi ve çalışmalar yapmaktadırlar.

Henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Şuan yürütülen tedavi yöntemleri hastalığın ilerleyişini durdurmak ve azaltmak amacına yöneliktir.

Erken teşhis edildiğinde tedaviyle hastalığın ilerleyişi az da olsa durdurulmakta ya da hastalık daha yavaş ilerlemektedir.

Bu şekilde hasta hayatını tek başına da geçirebilmektedir.

Fakat tedavi edilmeyen ilerlemiş alzheimer hastalığında ise bireyin tek başına yaşaması mümkün değildir.

Mutlaka birilerinden yardım alması gerekir.

Hasta yakınlarının bazıları durumu çabuk kabullenmekte, bazılarının kabullenmesi zaman alabilmektedir.

Lakin tedavide aşama kaydedebilmek için hasta yakınlarının olumlu davranışlarda bulunmaları, hastaya bir bebeğe yaklaşır ve iletişim kurar gibi davranmaları gerekmektedir.

Alzheimer hastası yalnız bırakılmamalı, evde onun için uygun bir ortam oluşturulmalı ve ona yardım edecek birileri bulunmalıdır.

Bunun sebebi de alzheimer hastalarının kişisel bakıma özen gösterememesi, beslenme konusu dahil kendi kendine yeterli olamayışı, evden habersiz çıkıp gitmeleri ve eve dönememeleridir.

Evden çıkıp dönememesi ihtimaline karşılık hastanın her daim üzerinde  kimliğini, adresini ve gerektiğinde irtibat kurulabilecek telefon numarasını belirten bilgileri içeren bir şeylerin olması gerekmektedir.

Bu bileklik veya kolye şeklinde de olabilir.

Alzheimer hastasıyla sürekli iletişim halinde olunmalı ve onun anlayabileceği basit cümleler kurulmalıdır.

En önemlisi de hastaya sevgi, şefkat, anlayış ve sabır gösterilmeli, soğuk, kınayıcı ve yargılayıcı davranışlardan kaçınılmalıdır.

Alzheimer hastaları zaman zaman iyileşmiş ve hafızaları yerindeymis gibi davranıp konuşabilmektedirler. Bu durumda “bak nasıl da her şeyi gayet iyi biliyor. Bazı şeyleri bize inat, eziyet olsun diye yapıyor” denilmemelidir.

Dünyanın önde gelen sağlık kuruluşları dünyada ileriki yıllarda yaşlı nüfusun artacağı ve alzheimer hastalarının çoğalacağını belirtmektedirler.

Daha şimdiden bazı tedbirlerin alınması, kişi ve yakın çevresini etkileyen ve yıpratan zor bir hastalık olan alzheimer hakkında toplumsal farkındalığın artırılması, hasta ve yakınlarının hastalığı en az hasarla geçirmeleri için resmi ve sivil kuruluşların çalışmalar yapmaları ve toplumun da bu çalışmalara destek vermesi gerekmektedir.

Yüce Rabbimden bizlere sağlıklı, bereketli, ve hayırlı ömürler nasip etmesini niyaz ederim.

Selamlarımla.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.