Diyanet kapatılsın mı?

Peygamberimiz (a.s) Rebiulevvel ayının on ikinci günü dünyayı şereflendirmesinin anısına, her yıl bu günün gecesini Mevlid Kandili olarak kutlamaktayız.

Bu günü takip eden hafta da “Mevlid-i Nebi Haftası” adıyla kutlanmaktadır.

Bu sene kasım ayının ikinci haftasında çeşitli etkinliklerle ihya edildi.

Mevlid-i Nebi haftasında Diyanet her yıl bir tema seçmekte; haftayı hutbe, vaaz, konferans ve çeşitli etkinliklerle değerlendirmekte, toplumu bilgilendirmektedir.

Bu yıl seçilen tema; “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenmiştir.

Diyanet tarafından Aile içi iletişimsizliğe dikkat çekmek için çekilen ve dört bölümden oluşan kısa filmin televizyondan yayınlanmasının ardından bir bölümü dikkate alınarak bazı kesimler tarafından eleştirilmiştir.

Bu bölümde evin hanımı “telefonuyla ilgilenen eşine çay getiriyor, ardından kek sunuyor, bey ise telefonuyla ilgilenmesine devam edince” hanım tarafından mesajla uyarılıyor.

Bu bölüm “telefonuna değil, eşinin yüzüne bak” sloganıyla tamamlanıyor.

İşte sadece bu bölümü dikkate alanlarca eleştiriler “kadın eşine hizmet etmek zorunda değildir.Ata erkil Aile düzeni dayatılmaktadır.” Kadın köle değildir.” şeklinde devam ediyor.

Diyanet eleştirilere cevap olarak; ” bizim mesajımız yanlış olarak algılanmıştır. Eleştirilen şekilde bir mesajımız olmamıştır. Verdiğimiz mesaj telefon ve sosyal medyanın Aile içi iletişimsizliğe sebeb olmaması gerektiği üzerinedir.” Manasına gelen şekilde olmuştur.

Eleştirilerine devam edenler sosyal medya üzerinden “Diyanet kapatılsın” kampanyası düzenleyip imza toplamaya başlamışlardır.

Diyanet eleştirilemez bir kurum değildir.

Kişiler ve kurumlar hakaret kastı taşımadan, haksızlık yapılmadan eleştirilebilir.

Nitekim Diyanet, zaman zaman dini hassasiyet taşıyanlar tarafından da, böyle bir hassasiyete sahip olmayanlar tarafından da yapılan eleştirilerden nasibini almaktadır.
Yapılan bazı eleştirilerin haklılık payı olduğu gibi; haksız, bilgiden yoksun ve zanna dayalı olanları da vardır.

Bazen kendi personeli, cami cemaati ve toplumun eleştirilerine şahit olunmaktadır.

Örneğin; müftülüklerin hemen hemen her hafta cami görevlilerine gönderdikleri yazılarında: ” yurdumuzun çeşitli yerlerinde inşaatı devam eden camiler, müftülük binaları ve hayri işlerde kullanılmak üzere” diye başlayan talepleri hem kendi memuru olan imamları zor durumda bırakmakta hem de cemaatte çeşitli yorumlara sebebiyet vermekte olduğundan eleştirilmektedir.

90 bin cami, 150 bine yakın görevlisi olan bir teşkilât  “ne için daha etkin görev yapamıyor?” diye de eleştirilerine de muhattap olmaktadır.

Yıllardır “Diyanet kapatılsın/ kaldırılsın” tartışmaları yapıldı. “Kapatılsın diyen” her kesim kendilerince bazı nedenler ileriye sürdüler.

Diyelim kapatıldı, yerine neyi koyacağız diye sorulduğunda tatmin edici bir cevap verilememekte.

Kapatılması kaos oluşturmayacak mı?

Camiler ve Diyanete bağlı kuruluşlar nasıl idare edilecek?

Herkes kendi grup ve meşrebine göre mi ibadethaneleri paylaşacak?

Bazı camiler kendi başlarına bir Diyanet İşleri Başkanlığına mı dönüşecek?

Dini gruplar arasında hakimiyet ve temsil konusunda oluşacak yarışmanın sakıncaları nasıl

giderilecek?

Daha bir çok soru akla gelebilir. Bütün bunların cevabı verilmeden “kapatılsın” demek ne derece doğrudur?

Tabiat boşluk kabul etmez” kuralınca boş bırakılan alanın birileri tarafından doldurulacağını dikkate almak zorundayız.

Selamlarımla.

hakkında Recep SEYMEN

İlgini Çekebilir

Şaka

Şaka, sözlük anlamı olarak, karşısındaki kimseyi kırmadan, incitmeden; eğlendirmek, güldürmek amacıyla söylenen söz ya da …

Bir yorum

  1. Avatar

    merakım şu. sabahın köründen gecenin bir yarısına kadar çalışıp evini geçindirmeye çalışan erkek ,yani koca evin kölesimi oluyor. soğuk demeden sıcak demeden. yaz kış evin ihtiyaçları için hababam çalışan erkek ne oluyor bir bardak çay verince veya evin işini hanım görünce köle oluyorsa erkek bin katı ile köle değilmi ha hala beleş yaşamaktasınız. cehennem odunluğundan başka birşeyde olmuyacaksınız bu gidişinizle. sadece hanım yatak ihtiyacı içinmi lazım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: