Dolar 9,7592
Euro 11,3948
Altın 564,10
BİST 1.484
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Sal 17°C
Çar 18°C
Per 18°C
Cum 17°C

Çin Devlet Başkanı Sayın Şi Cinping’e açık mektup (Türkçe – Çince)

Çin Devlet Başkanı Sayın Şi Cinping’e açık mektup (Türkçe – Çince)
A+
A-
22.09.2021
ABONE OL

Çin Devlet Başkanı Sayın Şi Cinping’e İkinci Mektup

Sayın Şi Cinping,

Çin Devlet Başkanı

Sayın Başkan, size hitaben 19 Eylül 2020 tarihinde bir mektup yazmıştım.

Ancak çok üzüntü ile müşahade etmekteyim ki ülkenizde rejiminiz tarafından Uygur Müslüman halkına karşı soykırım ve insan hakları ihlalleri hız kesmeden artarak devam ettiğine dair haber ve görüntüler yayınlanmaktadır.

Sayın başkan ikinci mektubumu bir insan ve gazeteci olarak bu yönde olumlu adımlar atacağınıza dair umudumu henüz yitirmediğim için ve insanlık adına kısaca yazmak zorunda kaldım.

Sayın Başkan daha önceki mektubumda özetle;

Dünya insan Hakları Sivil Toplum Kuruluşları’nca dünyaya duyurulan “Sincan (Doğu Türkistan) özerk bölgesinde yaşayan başta Uygur Türkleri ve diğer Türk unsurlara karşı son yıllarda yöneticileriniz tarafından uygulanmakta olan insan hakları ihlalleri dünyada pek çok ülke tarafından “soykırım” olarak ilan edilmiş ve ülkeniz kınanmıştır. Kamplarda kadın ve erkeklere uygulanan baskı, zulüm ve kadınlara karşı tecavüz olaylarının yaşanması, çocukları eğitim iddiası ile asimilasyon kamplarında dillerini, dinlerini unutturarak komünist olarak yetiştirdiğiniz ve ailelerinden kopardığınız çocukların yaşadıkları, Uygur Müslüman Türklerin köle işçi olarak çalıştırılmaları, organlarının çalınması gibi olayların olması, Uygur ailelerin evlerine ve mülklerine el konularak, Çinli ailelere verilmesi Uygur Müslüman Türklerin camilerini ve tarihi eserlerini yok ettiğiniz gibi, Çin dışına eğitim ya da ticaret için çıkan Türk kökenlileri terörist ilan etmeniz ve müslüman ailelerin evlerine inanç ve geleneklerine aykırı olarak Çinlileri yerleştirme gibi uygulamalarınız iddiaları Müslüman Uygurlar başta olmak üzere Çin’de yaşayan Müslüman Türk ve diğer unsurlara, ülkenize, insanlığa ve insanlığın geleceğine vereceği zararları uzunca yazmış ve ülkenizde yetkililer tarafından devlet politikası olarak uyguladığınız ‘zulümlere’ son vermeniz önerisinde bulunmuş ve şayet zulmü durdurmaz soykırıma devam ederseniz 21.yy’da dünyaya barış değil savaş tohumları ekersiniz ve yeryüzünde can güvenliğinden söz etmek mümkün olmaz uyarısında bulunmuştum.

Ayrıca; “Çin dışında yaşayan başta Uygur ve diğer Müslüman Türkler sizin iddia ettiğiniz gibi terörist olsalardı bugün hiçbir Çinli için dünya güvenli yer olabilir miydi? uyarısında bulunmuştum.

Sayın Başkan, sizi insanlık adına tekrar sağ duyuya davet ediyorum.

Tarihe ‘zalim’ Şi Cinping olarak geçmek istemiyorsanız, zaman kaybetmeden ülkenizde başta Uygur Müslüman Türkleri olmak üzere diğer Müslüman Türklere karşı bütün dünyanın haberdar olduğu ve ülkenizi kınadığı soykırıma son vererek dünya barışına katkı verebilirsiniz.

Böylece ABD ve diğer ülkelerin bazı siyasetçilerinin size karşı kullandıklarını iddia ettiğiniz diasporadaki Müslüman Türkleri ikili ilişkilerinize pazarlık konusu yapamayacakları gibi terörize etmelerinin önüne de geçmiş olmaz mısınız? Ayrıca; dünya insanlığı karşısında ‘zalim devlet adamı olarak’ anılıp anılmamaya siz karar vereceksiniz.

Sayın başkan, barışa katkı vermenizi umutla beklemekteyiz.

Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslüman Türklere karşı uyguladığınız dünya kamuoyunca kabul edilen soykırıma, asimilasyona, kamplarda tecavüzlere son vermeli kampları derhal kapatmalı ve bölgede yaşayan Müslüman Türklerin mülklerinin iade edilmesi ile bölgede zulüm yapan yöneticilerin yargılanması ve gereken cezaya çarptırılarak soykırıma, zulme uğrayan Müslüman Türk halkından özür dilemelisiniz.

Ayrıca; bölge halkının özerk yönetiminin bizzat bölge halkı tarafından oluşturularak kendilerini yönetmelerinin gerçekleştirilmesini sağlamanız halinde dünyada yaşayan Müslüman halklar nezdinde “suçlu ve düşman” olarak anılmaz ve dünya barışına ve ülkenizin barış içinde yaşamasına ortam sağlamış olacağınıza inanmaktayız.

Bilindiği gibi yeryüzünde hiçbir şey gizli kalmamaktadır. Rejiminizin istihbarat, teknoloji ve harici işbirlikçi unsurların propagandaları ve karartmaları artık işe yaramıyor.

Bilindiği gibi tarih ‘zalimlerin lanetle anılması’ örnekleri ile doludur.

Tarihte unutulmayan Haccacı Zalim de var adaleti ile anılan Halife Ömer de var siz nasıl anılmak istersiniz?

Sayın başkan,

ya lanetlenecek ya da şükranla anılacaksınız buna siz karar vereceksiniz.

Büyük ve kalkınmış Çin devleti ve dünya için barış ve güven dilemekteyiz.

Ülkenizde ve dünyada barışa katkı vereceğinize dair umudumuzu korumak istiyorum.

Halis Özdemir

Gazeteci Yazar TV Program Yapım ve Sunucusu

(Bilgi için birinci mektubu arz ederim)

写给尊重的中国国家主席习近平的第二封信

尊敬的中国主席习近平先生,我在2020年9月19日给您写了一封信。让我感到非常悲伤的是有些新闻和图片显示,对维吾尔穆斯林人民的种族灭绝和侵犯人权行为在中共政权下继续有增无减。尊敬的主席,我作为一个人又是一个记者简短地写这封信是我最基本的人道主义责任。关于东突厥斯坦的这些问题 ,我相信您将会迈出积极的步骤。尊敬的主席,在我上一封信中,我概括地表达了根据世界人权非政府组织向世界宣布的主张,“中国政府最近几年以来一直在侵犯人权,主要针对居住在新疆(东突厥斯坦)自治区的维吾尔突厥人和其他突厥人。中国政府所做的一切已被世界许多国家宣布为‘种族灭绝”。

在集中营由中共对维吾尔人执行的迫害以及对女性的的强奸事件;声称接受教育的同化营中有上千个维吾尔孩子们被迫忘记自己的语言和宗教以及让他们成为共产主义者;维吾尔人被当作奴隶去远方劳动而且他们的器官被盗;维吾尔族家庭的房屋和财产被没收并交给中国家庭;中共摧毁了维吾尔穆斯林人的清真寺和历史古迹,也宣布了那些在国外生活的维吾尔学生和商人是恐怖分子;甚至国家还把与维吾尔人的信仰和习俗恰恰相反的汉族人安排在维吾尔慕斯林人的家庭中。

我在上一封信中详细的写了中共所做的这一切将对穆斯林突厥人和其他生活在中国的人,尤其是对维吾尔人甚至对你们的国家、对人类和人类的未来会造成损害。并建议了你们必须得立刻马结束所有的“压迫”。我也警告了你们如果你们不会立即停止压迫和种族灭绝的话,在这21世纪的世界里你们不可能会传播和平而会播下战争的种子,而且在这个地球上你们的生命安全也会受到影响。

此外,我还警告尊敬的主席说过:”如果生活在中国境外的维吾尔人和其他穆斯林突厥人像你所说的那样是恐怖分子,那么今天的世界对任何中国人来说都是一个安全的地方吗?”。尊敬的主席,我再次以人类的名义邀请您了解常识。你将决定在世界人类面前是否被称为“残酷的政治家”。 主席先生,我们期待您为和平做出贡献。 世界公开承认你们对居住在新疆自治区的穆斯林突厥人进行的种族灭绝、在集中营进行的同化和强奸必须得立即结束并将居住在该地区的穆斯林突厥人的财产归还给他们,并且在该地区执行迫害的行政人员应该受到审判以及应该受到惩罚。您也应该向维吾尔道歉。此外,我们相信,如果确保该地区人民的自治行政机构由该地区人民组成并自治,您也就不会在世界各地的穆斯林人民眼中被称为“罪犯和敌人”。此外您也可以为世界和平和您的国家和平生活提供环境。

众所周知,地球上没有什么是保密的。你政权的情报、技术和外部合作者的宣传和封锁不再有效。 历史充满着“被诅咒的领导人”的例子。 历史上还有一个残酷的领导人叫Hajji Cruel难以忘记,还有为他的正义而被记住的哈里发奥马尔,你希望做哪一个!? 尊敬的总统, 你要么被诅咒,要么被称赞,你来决定!

我们祝愿能看到伟大而发达的中国和世界和平与安全。 我希望您为您的国家和世界的和平做出贡献。

哈利斯·奥兹德米尔

记者,作家,电视节目制作和主持人

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.