Bahçeli: Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağım | | İstanbulunSesi

 • DOLAR
  6,1583
  %0,24
 • EURO
  6,7007
  %0,21
 • ALTIN
  326,32
  %1,35
 • BIST
  7,9739
  %-0,17
Bahçeli: Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağım

Bahçeli: Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağım


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yemekli toplatında gazetecilerle bir araya geldi. Gündemi değerlendiren Bahçeli ve sorulara cevap verdi.

ABD’nin Bağdat’a düzenlediği füze saldırısında öldürülen İran Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’ye ilişkin soru üzerine Bahçeli, “İran ‘Bizim önemli bir personelimizdir, Devrim Muhafızlarının komutanıdır, dolayısıyla ona yapılmış olan saldırı doğru olmamıştır’ diyor. Diğer taraftan İran yanlısı veya ABD yanlısı olanlar konuyu Süleymani üzerinden açmaya çalışıyor. Açarken de Ortadoğu ve ona yakın çevrelerde meydana gelmiş terörist faaliyetlerle ilişkisini kurmaya çalışıyorlar. Henüz bu netleşmiş değil. O sebepten dolayı ABD’nin yaklaşımı doğru olmamıştır. Yani siz kalkar bir ülkenin yetkilisini öldürmeye yeltenirseniz ve bu bir alışkanlık ve uygulama alanı bulan bir anlayış haline dönüşürse o zaman dünya ne olacak? Her terörist faaliyet içerisinde bulunanları ayıklama kabiliyetiniz de yoksa o zaman bir devletin mensuplarının bir başka ülke tarafından öldürülmesi çok farklı bir uluslararası tartışmayı meydana getirir. İran biraz ketum kalıyor. ABD ilk söylediğinde ısrarcı oluyor fakat olayın birçok yönüyle açılması, değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması noktasında bir gelişme henüz görünmüyor” ifadelerini kullandı.

LİBYA VE DIŞ POLİTİKA

Libya’da ateşkes olup olmayacağına ilişkin soruya Bahçeli, “Türkiye, Ortadoğu’yu büyük, gelişmiş ülkelerin Ortadoğu’ya müdahale şekillerini, amaç ve hedeflerini doğru okuyan bir siyaset takip etmiştir. Bu siyaset takibinde Türkiye’nin bugüne kadar edindiğimiz bilgiler ışığında başarılı olduğunu da ifade etmek isterim. Çünkü hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı, Barış Pınarı harekatlarıyla emperyal anlayışın Türkiye’nin hududunda bir terör devleti kurmak gayelerine son veren bir cesaretle hareket etmiştir. Böylece Ortadoğu’nun muhtelif ülkelerinde meydana gelen tartışmalara da yol gösterici, itidal tavsiye eden ve zaman zaman da çözüm arayışına giren bir ülke konumunda olmuştur. Bunlardan bir tanesi de son günlerde Libya meselesidir. Libya meselesi çok önemlidir.

Bunu çok değerli bir bilim insanımız bizim hafta sonu yaptığımız toplantıda çok güzel izah etmiştir ve orada Türkiye’nin bugünü ve geleceğiyle ilgili önemli tedbirlerin alınmasını, çok hazırlıklı bir politikanın önemini belirtmiştir. Yani şuanda Kuzey Doğu Akdeniz bölgesindeki her türlü çıkarları olan ve bir çok yabancı devletin müşterek hareketinin Türkiye üzerindeki baskılarına son veren bir davranışla Türkiye-Libya arasında bir koridor oluşturmak suretiyle orada bazı ekonomik menfaatlerin peşinde koşan ülkelere ‘Türkiye’nin müsaadesi olmadan hiçbir şey yapamazsınız’ mesajını ortaya koymuştur” yanıtını verdi.Suriye’deki son durumla ilgili Bahçeli şöyle konuştu:
“Bunun aynı şekilde Astana toplantıları çerçevesinde de düşünülmesi gerekir. Yani İran, Rusya ve Türkiye’nin katılımıyla başlatılmış ve 11’incisi gerçekleştirilen Astana toplantılarındaki gelişmeleri dikkate alırsak ilk yapılması gereken Cenevre toplantılarında anayasal zeminin oluşması noktasındaki mutabakata bir an evvel varmaktır. O mutabakat çerçevesinde Suriye’de yeni bir anayasanın yazılması ve o anayasaya göre de başta Suriye’nin toprak bütünlüğü olmak üzere orada yaşayan halkın temsil kabiliyetinin olduğu bir demokratik seçimle Esad’ı göndermek yerine halkı getirmek lazım.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞME KONUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin soruya Bahçeli, “Her zaman görüşme ihtimalimiz söz konusu olabilir. Çünkü Cumhur İttifakı’nın iki önemli kanadıyız. Yeri gelir görüşürüz, yeri gelir birbirimizi dinleriz, yeri gelir biraz sabırlı hareket ederiz. Siyasi iktidarın takip ettiği politikaları biz de yakından izleriz ve ona göre de Türkiye’nin geleceği hakkında bir takım kanaatlere sahip olabiliriz. Ama her zaman görüşeceğiz diye bir kural yok. Görüşmenin sınırını ve kapsamını planlayarak görüşme de olmaz” cevabını verdi.

CHP VE HÜKÜMET

CHP’nin FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasına yönelik araştırma önergesi verdiğinin hatırlatması üzerine Bahçeli, “Araştırma komisyonunda ısrar etmek ve herkesi oraya davet etmekte eğer çok kuşku verici davranışlarının üzerini örtmek gibi bir çabaları yoksa zaten bir anlamı olmaz. Kalkıp beş partiyi bir araya getirdik Mecliste, ne yapacağız hepimiz savcılık mı yapacağız, hakimlik mi yapacağız, kolluk kuvvetlerinin mensupları mı olacağız. Bir takım olayları yakından izleyecek tarzda geçmişte olduğu gibi dinleme falan bu tür işler mi yapacağız. Böyle şey olmaz. Bir de bunu çok saptırıyorlar. İşte zaten bizi düşündüren, CHP’ye olan güvenimizi sarsan nokta burasıdır. Bu konuyu televizyonlara çıkan değerli bilim insanları ve gazeteciler CHP lehine saptırarak değerlendirmeye çalışıyorlar” dedi.“33. hükümet halk iradesiyle mi gelmiş”

Türkiye’nin darbeler tarihinden örnekler veren Bahçeli, “CHP ve diğer partiler de cevap versin. Yani Genelkurmay, Kara Kuvvetlerinin de içinde olduğu emir komuta zinciri içinde bir muhtıra verilmiş, bu hükümetin istifasını gerektirmiş, ondan sonra da 26 Mart 1971 ile 11 Aralık 1971 tarihleri arasında 33. hükümet kurulmuş. Bu hükümet halktan iradeyle mi gelmiş? Bu tarihlerde seçim mi olmuş, seçimlerde bu kabineyi oluşturan şahıslar aday mı olmuş? Mesela bakın, Başbakan Nihat Erim. CHP’den istifa ettirilerek başbakan yapılan kişidir.

Eğer 12 Mart’ta netice alamamış olsalardı, bunların içinde siyasi uzantı kimlerdir diye sorduğunuzda o zaman Nihat Erim başta gelir. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Atilla Karaosmanoğlu bağımsız ama bürokrat. Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş bağımsız. Doğan Kitaplı, AP’li, Gençlik ve Spor Bakanı Sezai Ergun, AP’li. Gümrük Bakanı Haydar Özalp AP, Adalet Bakanı İsmail Hakkı Arar CHP, Milli Savunma Bakanı Ferit Melen Cumhuriyetçi Güven Partisi. İçişleri Bakanı Hamdi Ömeroğlu bağımsız, Osman Olcay bağımsız. Maliye Bakanı Sait Naci Ergin bağımsız, Milli Eğitim Bakanı Şinasi Örel bağımsız, İmar İskan Bakanı Selahattin Babüroğlu bağımsız. Bayındırlık Bakanı Cahit Karakaş AP, Mukadder Öztekin CHP, Sağlık Bakanı Türkan Akyol bağımsız, Cevdet Aykan bağımsız. Çalışma Bakanı Atilla Sav CHP, Nezih Devrez CHP” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Kılıçdaroğlu’nun ‘‘ByLock’çu vekiller açıklansın. AK Parti’de 120, 180 arasında Bylock kullanan var. 15 Temmuz kontrollü bir darbe girişimidir. Saat 20.00’de darbe mi olurdu. ByLock’çu vekillerin açıklanmaması kontrollü darbe tezini güçlendiriyor” ifadelerini eleştiren Bahçeli, “Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu, 120 ile 180 arasındaki ByLockçuları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına götür ver. Eğer vermiyorsan biz sana suç duyurusunda bulunacağız, gel tıpış tıpış ayaklarınla bunların isimlerini ver diyeceğiz.

Bu rapor o rapordur arkadaşlar. Bir başka örnek. Mesela, ‘Türkiye’de bir karşı darbe girişimi ile karşı karşıyayız. Karşı darbe girişimiyle yazarın çizerin ne günahı var. Televizyonları kapatıyorlar, hepsinin üzerinde baskılar var’ demiş Sayın Kılıçdaroğlu. Bu cümlenin arkasına ben televizyonda konuşmacı olarak çıkan gazeteci ve bilim insanlarının söylemlerini yan yana koyduğum zaman savcı olarak bunları derleyip gelin Sayın Kılıçdaroğlu dediğim zaman ne cevap vereceksin, o insanlar ne cevap verecek. Bu dosyanın içerisinde birçok konu var. Kılıçdaroğlu, ‘Piknik yapan teröristleri niye vuruyorsunuz’ demiş.Bunların sofralarında Kalaşnikof mu var, mermi mi var. Yoksa bizim talebelik dönemimizde öğretmenlerimiz mayıs ayı başında bizi pikniğe götürürdü. Giderken yanımıza bir haşlanmış yumurta, peynir alırdık, üç zeytin, çökelek peynir alırdık. Ama gidip piknik yapan teröristi niye vuruyorsunuz dediğinizde, bunların oturduğu sofraya baktığınızda 40 bine yakın insanımıza çoluk çocuk demeden canilerin kullandığı mermileri bulursunuz. Bunları kalk savcıya anlat” diye konuştu.

istanbulunsesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar