ARM işlemcili MacBook’lar için yeni iddia!

23 Haziran’da WWDC 2020 etkinliğini düzenleyen Apple, birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Yeni iOS 14 ve iPadOS’un yanı sıra, ARM işlemcili MacBook modelleri de heyecan uyandırdı. Henüz ortada bir ürün olmasa da, gelen sızıntılara göre yıl içerisinde iki model görebiliriz.

ARM işlemciye sahip modellerin yanı sıra, 14 inç MacBook modeli de gelen sızıntılar arasında.

2020 içerisinde 2 yeni ARM işlemcili MacBook modeli gelebilir

Apple, tüm Mac serisini Intel işlemcilerden kendi ARM64 mimarisine geçireceğini belirtmişti. İlk ARM işlemcili Mac’ler, Intel işlemcili Mac modelleri ile aynı endüstriyel tasarıma sahip olacak. Gelen sızıntılara göre, bu yıl içerisinde iki yeni ARM işlemcili modelin gelmesi bekleniyor. Bunlar büyük ihtimalle MacBook Pro ve MacBook Air modelleri olacak.

Bı yıl gelmesi planlanan ve ARM tabanlı olması beklenen MacBook Pro 13 inç modeli, önceki modeller ile benzer bir tasarıma sahip olacak. Ayrıca, Apple’ın bu yıl içerisinde ARM tabanlı yeni bir MacBook Air piyasaya süreceği de belirtildi. Ancak Air modeli, 2021 yılına kayabilir. Merak edilen bir diğer ARM işlemcili Macbook modeli ise 16 inç MacBook Pro. Sızıntıya göre, ARM tabanlı 16 inç MacBook Pro modeli 2021 yılının ikinci veya üçüncü çeyreğinde gelecek.

Bir diğer merak konusu ise 14 inç MacBook Pro modeli. Bu modelin de, ARM tabanlı 16 inç MacBook Pro modeli ile aynı zamanda tanıtılması bekleniyor. Ek olarak bu yeni modeller, mini-LED ekran ile birlikte gelebilir.

ARM işlemcili iMac modellerinin ise en geç 2021 veya 2022 yılında piyasada olması planlanıyor.

ARM işlemciye geçilmesi ile birlikte, maliyetler azalacak. Böylece, Apple’ın yeni Mac modellerini daha ucuza satma potansiyeli doğmuş oldu. Ancak bu durum henüz kesin değil.

2019 yılında yaklaşık 15 milyon Mac satan Apple, ARM işlemcili ürünler ile birlikte 2021 yılında bu sayıyı 18 ila 20 milyon civarına yükseltmeyi planlıyor.

hakkında İstanbulunsesi

Avatar

İlgini Çekebilir

İlk kez bir başka güneş sisteminin yıldızı ve iki gezegeni, teleskopla gözlendi

Atamaca Çölü'nde, Avrupa Güney Gözlemevi Çok Büyük Teleskobu tarafından görüntüsü yakalanan bebek yıldız ve iki gaz devi olan gezegenlerin, 300 ...

Bir Cevap Yazın